Új elnökség a Magyar Tűzoltó Szövetség élén
Az országos küldöttközgyűlés egyetlen jelölt közül Dobson Tibort választotta meg a Magyar Tűzoltó Szövetség elnökének.
Tisztújító országos küldöttközgyűlést tartott március 2-án a Magyar Tűzoltó Szövetség (MTSZ) Budapesten. A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság Dologház utcai épületében tartott rendezvényen új elnököt, hat alelnököt, a Felügyelő Bizottságba elnököt és tagokat választottak a megyei tűzoltó szövetségek küldöttei.
Az előző elnökség mandátuma már 2012 utolsó napján lejárt, a tisztújításra mégis csak most került sor. Az elnöki posztra Dobson Tibor tű. dandártábornok, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főosztályvezetője, Bende Péter ny. tű. vezérőrnagy, az MTSZ jelenlegi elnöke, Sisák Imre, az MTSZ korábbi alelnöke, Kelemen Zsolt, az MTSZ alelnöke kapott jelölést, amit közülük csak Dobson Tibor fogadott el.
Dobson Tibor a szavazás előtti beszédében azon véleményének adott hangot, hogy tűzoltó egyesületek, köztestületi és létesítményi tűzoltóságok nélkül nem lehet biztonságról beszélni. Közölte, mindent megfog tenni azért, hogy a szövetség ezt az évet anyagilag túlélje. Hangsúlyozta: el kell érni azt, hogy a jelenlegi 120 millió forintról az állami támogatás visszaálljon a korábbi 400 millióra.
Bleszity János ny. tű. vezérőrnagy, az MTSZ jelenlegi alelnöke, alelnökjelölt – aki egyben a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Katasztrófavédelmi Intézetének vezetője – továbbra is a nemzetközi kapcsolatok terén látja szerepét a szövetség elnökségében, míg Mihály János, az MTSZ jelenlegi alelnöke, alelnökjelölt a Tűzoltóverseny tagozatot vinné tovább. Kelemen Zsolt alelnökjelölt első sorban azon munkálkodna, hogy a jelenlegi állami támogatás mellett az egyesületek legalább túléljék ezt az évet.
Sisák Imre alelnökjelölt kijelentette: egyetért azzal, hogy a rendvédelmi szervek között szükség van az egyetértésre, Szent Györgyöt legalább annyira tiszteli, mint Szent Flóriánt, de a közös ünneplést nem tartja szerencsésnek, és mindenképpen visszaállítaná a Szent Flórián-nap vidéki helyszíneken történő megrendezését. Sisák Imre szintén felhívta a figyelmet a működési támogatás fontosságára, és annak szükségességére, hogy újra évi 400 millió forintot kapjanak az önkéntesek.
Udvardi Sándor, a Létesítményi Tűzoltók Országos Szövetségének elnöke, alelnökjelölt a létesítményi tűzoltóságokkal való kapcsolatot hangsúlyozta. Gulácsi Lajos, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Tűzoltó Szövetség elnöke, alelnökjelölt a létesítményi, önkéntes és hivatásos tűzoltók tagozati képviseletét tartja fontosnak. Koller Dániel, a Lajosmizse Önkormányzati Tűzoltó Parancsnokság elnöke nagy tisztelettel elfogadná az alelnöki pozíciót, szakmai múltjáról annyit tudott elmondani, hogy 2008 óta napi szinten részt vesz a tűzoltóság munkájában.
Heizler György, a Somogy Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság egykori vezetője, alelnökjelölt legfontosabbnak az egységet, az összetartást és a képzést gondolja. Futó Lajos, a Komárom-Esztergom Megyei Tűzoltó Szövetség elnöke, alelnökjelölt szívén viseli az önkéntes tűzoltó egyesületek munkáját, életét, – mint fogalmazott – jó lenne ezeket az egyesületeket úgy helyzetbe hozni, hogy megfelelőképpen el tudják látni a feladataikat.
Elsöprő többség Dobson Tibor személyére
A 96 leadott szavazatból 92 támogatta Dobson Tibort. Négy szavazat érvénytelen, mert a szavazólapot üresen dobták be az urnába. Az alelnöki poszt kapcsán 98 szavazólap lett leadva, ebből kettő volt érvénytelen. Az összesítés szerint alelnökként dolgozhat Bleszity János, Kelemen Zsolt, Mihály János, Sisák Imre, Udvardi Sándor és Gulácsi Lajos.
Dobson Tibor 1959. április 19-én született Karcagon 1981-ben a Kossuth Lajos Katonai Főiskola Tábori tüzér szakán, 1994-ben a Eötvös Lóránd Tudományegyetem Pedagógiai szakán, 2002-ben a Vitéz János Római Katolikus Tanítóképző Főiskola Kommunikáció szakán szerzett diplomát. Hivatásos pályafutását 1981-ben katonaként kezdte. A tűzoltósághoz 1989-ben igazolt.
Az országos ismertséget a Tűzoltóság Országos Parancsnokságán, majd az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságnál betöltött szóvivői beosztás hozta meg számára. A főigazgatóságot 2008-ban hagyta ott, a Fővárosi Tűzoltóparancsnokságon látott el különböző vezetői beosztásokat, majd 2010-ben, miután Bakondi György újra főigazgató lett, visszatért az OKF-re hivatalvezetőnek. Jelenleg a főigazgatóság Közönségszolgálati Irodájának vezetője, valamint a Magyar Rendvédelmi Kamara megválasztott elnöke.
Éles kritika a jelenlegi rendszernek
A küldöttközgyűlés résztvevőinek az éves beszámoló kapcsán lehetőségük nyílt a felszólalásra. Gulyás László, a kisújszállási önkéntes tűzoltóság egykori parancsnoka közölte: az elmúlt 50 év alatt még ilyet nem élt, szégyelli felvenni az egyenruháját, mert csináltak belőlük egy vasutast. Gulyás László úgy véli, az önkéntes tűzoltó egyesületeknek az átkos rendszerben sem volt olyan nehéz, mint jelenleg. Nem érti, hogy a tűzoltó egyesületek hogyan kaphatnak csak 120 millió forintot, amikor a polgárőrségek évi 1 milliárdhoz jutnak. Az egykori parancsnok amiatt is nemtetszését fejezte ki, hogy egy 60 ezer forintos gumi vásárlásánál a helyi vállalkozó még 10% kedvezményt is adott, most pedig a központi helyen kell beszerezni, ugyanazt 80 ezerért.
Nagy István, egykori jászberényi tűzoltóparancsnok elmondta, a katasztrófavédelem égisze alá került tűzoltóságok és a katasztrófavédelem hatósági tevékenysége kapcsán rendkívül sok negatív tapasztalat jutott el hozzá. Kezdte azzal, hogy a minden áron büntetés lett a katasztrófavédelem vesszőparipája, ezzel kapcsolatban példaként hozott fel egy önkéntesen létrehozott létesítményi tűzoltóság szétverését. Nagy István ugyancsak nehezményezte, hogy a tűzoltóságok saját árbevétele megy a nagykalapba, miközben rendkívül alacsony keretük van a dologi kiadásokra, így oda jutottunk, hogy az állam nettó befizetői lettek.
A fekete színű gyakorló megváltoztatása a rendőrökével közös öltözékre szintén a nemtetszését váltotta ki az egykori parancsnoknak. Mint fogalmazott, a laktanyákból a félelemnek az épülete alakult ki, ahol már egy nyugdíjas találkozót se engednek megszervezni. „Hova jutottunk?” – tette fel a költői kérdést, majd azzal folytatta, milyen világ az, ahol a főigazgató csak szirénázó rendőrautókkal tud bejönni a megyébe, és a megyei igazgatónak a megyeszékhely határába ki kell érte mennie. „Felháborító” – mondta, hozzátéve, ha egy laktanyába megérkeznek, fel kell sorakoznia az egységnek, jelentést beadni, mert a főigazgató úrnak ilyen elvárásai vannak. Ez nem volt divat sose a tűzoltóságon, és jó lenne, ha nem lenne a továbbiakban sem. Nagy István megjegyezte: a kistűzoltóknak tele van a hócipője.
Id. Csőglei István ny. tű. ezredes a tűzoltóság, mint szervezet elmúlt 80 évének hányatott sorsát idézte fel, valamint rávilágított a polgári védelem és a tűzoltóság közötti ellentét történelmi gyökereire. Csöglei István azt a tanácsot adta a jelenlévő katasztrófavédelmi vezetők útján Bakondi Györgynek, ha egy kistűzoltó valamit kifogásol, ne vegyék azt mindjárt rosszindulatnak, hanem nézzék meg, vizsgálják meg az állítását, javaslatát.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság képviseletében megjelent Bérczi László tű. dandártábornok, országos tűzoltósági főfelügyelő kijelentette: egy olyan diszlokációt kell kialakítani, amely a 10 percen belüli beavatkozást lehetővé teszi. Ez csak az önkéntes és létesítményi tűzoltókkal együttesen lehetséges megvalósítani.
Új összetétel a Felügyelő bizottságban
A küldöttközgyűlésen a Magyar Tűzoltó Szövetség Felügyelő bizottsága is megújult. A 96 leadott szavazatból egyet nyilvánítottak érvénytelennek. A két jelölt közül Miakich Gábor, a Pest Megyei Tűzoltó Szövetség elnöke 69 szavazattal nyert. Ezt követően egy újabb körben a küldöttek a Felügyelő bizottság tagjainak tekintetében is voksoltak: Füzy Andrea, Györgyfi Sándor, Dombrádi László és Igaz Sándor lett a befutó.