Beavatkozás közúti járművek baleseténél
A 6/2016. (VI. 24.) BM OKF utasítással kiadott Műszaki Mentési Szabályzat a következőket határozza meg a közúti járművel baleseténél történő beavatkozásra.
Vonulás
A vonulás az alábbiak figyelembevételével történjen:
- vonulás során a helyszín megközelítésével kapcsolatban lehetőség szerint további információkat kell beszerezni (torlódás, útlezárás, súlykorlátozás, magasság korlátozás), szükség szerint a vonuló egységek parancsnoka határozzon meg másik vonulási útvonalat;
- a forgalom várható torlódása miatt lehetőleg a sérült jármű menetirányával ellentétes irányból, illetve a legközelebbi keresztező útról kell megközelíteni a helyszínt;
- veszélyes anyag szállítása során bekövetkezett káresetnél a meteorológiai és terepviszonyok, valamint ezen szabályzat veszélyes anyagokkal kapcsolatos beavatkozások előírásainak fokozott figyelembevételével történjen a vonulás.
Felderítés
A felderítés az alábbiakra terjedjen ki:
- a járművön és vontatmányon elhelyezett veszélyt jelző táblák, bárcák alapján, illetve menetokmányból információszerzés a szállítmányra vonatkozóan;
- életveszély esetén meg kell határozni a bajba jutott személyek számát,
elhelyezkedésüket; - elektromos és más légvezeték, híd, közúti felüljáró, aluljáró védelme szükséges-e;
- biztonságos megközelítési, illetve a tűzoltó technika működési távolság lehetőségeinek felderítése;
- jármű, rakomány elmozdulásának lehetősége;
- időjárási viszonyok befolyásoló hatása.
Beavatkozás előkészítése
A beavatkozás előkészítése során nagy figyelmet kell fordítani az alábbiakra:
- a rendőrség kiérkezéséig a helyszín biztosítása, forgalom elterelése, kárhely szükség szerinti lezárása;
- intézkedni kell a terület biztosítására, a lakosságvédelmi intézkedések megtételére, szükség szerint a társszervek, illetve a közreműködő szakemberek [rendőrség, mentőszolgálat, az illetékes Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerve (a továbbiakban: NSZSZ), közműszolgáltatók, közlekedési vállalatok, nemzetközi áthaladó szállítmány esetén a Nemzeti Adó- és Vámhivatal] kirendelésére, valamint egyéb speciális erők, -eszközök riasztására;
- a nem aktiválódott légzsák biztonsági rögzítéséről gondoskodni kell.
Beavatkozás
Egy kárhelyszínen több sérült járműnél, illetve több kárhelyszínen történő egyidejű beavatkozás esetén intézkedni kell, hogy lehetőleg az összes kárhelyszínen folyamatosan történjenek a mentési munkálatok.
Különös figyelemmel és körültekintéssel kell eljárni a sérült jármű(vek)ben a roncsok között lévő személyek felkutatásánál, mentésénél, melynek során figyelembe kell venni az orvos, illetőleg a mentők véleményét. A sérült, eszméleténél lévő személlyel folyamatos pozitív kommunikáció szükséges tartani. A pánikban lévő személyt lehetőség meg kell nyugtatni.
Több sérült esetén az orvos, illetőleg a mentők véleményének figyelembevételével meg kell határozni a mentés végrehajtásának sorrendjét, gondoskodni kell a balesetet szenvedettek segítségnyújtási, ellátási helyének kijelöléséről.
Meg kell akadályozni az anyagok további kifolyását, szétszóródását.
A már kifolyt, kiszóródott anyagok továbbterjedését, csatornába, közműalagútba, aknába való jutását körülhatárolással, árkolással, letakarással kell megakadályozni.
A felborult járművek felállítását, biztonságba helyezését a bevont szakemberek véleményének figyelembevételével, illetve közreműködésükkel kell végrehajtani.
A sérült közúti járművek áramtalanítását és elmozdulás elleni rögzítését haladéktalanul el kell végezni.
Intézkedni kell a kifolyt üzemanyag
eltávolítására, a jármű(vek) teljes
feszültségmentesítésére, az akkumulátorok biztonságba helyezésére.
Gázüzemű gépjárművek balesete esetén a gépjármű gázellátó rendszerének épségét meg kell vizsgálni, és a gázcsapokat el kell zárni.
A sérült közúti jármű áramtalanítását és elmozdulás elleni rögzítését követően, ha nincs életveszély és a jármű nem okoz forgalmi akadályt, a helyszínt át kell adni a rendőrség, közútkezelő helyszínre érkező szakemberének.
Mentés közben törekedni kell a kárhelyszín legkisebb mértékű megváltoztatására (gépjárművek, roncsok, féknyomok), ezzel elősegítve a rendőrség helyszínelő tevékenységét.
A beavatkozás biztonsági előírásai
Gépjármű motorjának leállítása, áramtalanítás, az akkumulátor saruinak eltávolítása.
A jármű stabilizálása, mert a deformálódás miatt a súlypont megváltozhat, baleset-, illetve borulásveszély következhet be.
Fokozott figyelmet kell fordítani a járművekben elhelyezett biztonsági berendezésekre és azokat működtető rendszerekre, melyek hő- vagy mechanikai hatásra üzemszerű vagy attól eltérő folyamatokat idézhetnek elő.
Utómunkálatok
Az utómunkálat során nagy figyelmet kell fordítani az alábbiakra:
- a további környezeti károk megakadályozása;
- a tűzoltási, kárelhárítási tevékenység befejeztével gondoskodni kell a forgalmi akadály megszüntetéséről, további veszélyhelyzeteket okozó körülmények elhárításáról, illetve a közútkezelő szervezet kirendeléséről.