Változások a felülvizsgálatok, karbantartások periódusában
A kormány bürokráciacsökkentés címen tovább gyengítette a tűzvédelmet.
A Magyar Közlöny 2024. évi 137. számában, 2024. december 30-án kihirdették, 2025. január 1-jén hatályba lépett az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet (OTSZ) 18. mellékletének módosítása.
A tűzoltósági kulcsszéfnél, tűzoltósági rádióerősítőnél, evakuációs hangrendszernél, pánikzárnál, vészkijárati zárnál, vészkijárat biztosító rendszernél, hő- és füst elleni védelem megoldásainál (kivéve füstgátló nyílászárók) hat hónapról egy évre nőtt az időszakos felülvizsgálat, karbantartás periódusa.
A beépített tűzjelző berendezésnél ugyanez a változás történt a táblázatban, ám az OTSZ 257. § (1) bekezdése, amely féléves rendszeres felülvizsgálatról és karbantartásról szól, nem változott, így a Lánglovagok.hu az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósághoz (OKF) fordult az ellentmondás feloldása érdekében.
Az OKF tájékoztatása szerint az OTSZ 257. § (1) bekezdése a tűzjelző berendezés féléves felülvizsgálata és karbantartása esetén elvégzendő feladatokat sorolja fel, a (2) bekezdés az éves felülvizsgálat és karbantartás során elvégzendőket tartalmazza, magába foglalva az (1) bekezdésben részletezett feladatokat is. A felülvizsgálat, karbantartás gyakoriságát a 248. § (1) bekezdés a) pontja értelmében továbbra is a 18. melléklet 1. táblázata állapítja meg:
„248. § (1) Az üzemeltető köteles
a) az érintett műszaki megoldás üzemeltetői ellenőrzéséről, időszakos felülvizsgálatáról, karbantartásáról a 18. mellékletben foglalt 1. táblázatban meghatározott módon és gyakorisággal, valamint a javításáról szükség szerint gondoskodni,”
Az OKF szerint ennek megfelelően 2025. január 1-jétől a tűzjelző berendezés időszakos felülvizsgálatának és karbantartásának ciklusideje 1 év, a felülvizsgálat, karbantartás során végrehajtandó feladatok magukban foglalják a 2025. január 1-jét megelőző időszakban a féléves felülvizsgálat, karbantartás során szükséges teendőket, azaz a felülvizsgálat, karbantartás tartalma nem módosult.
Tovább gyengül a tűzvédelem
Az OKF azon kérdésre, hogy mi indokolta a változtatást, nem válaszolt, így csak a jogszabály-módosítás társadalmi egyeztetésre bocsátott indoklása ismert, e szerint bürokráciacsökkentő, egyszerűsítő rendelkezésekről van szó.
A Lánglovagok Egyesület úgy véli, a módosítás jelentős mértékben ront a tűzbiztonságon, egyúttal még nagyobb felelősséget hárít az üzemeltetői ellenőrzést végzőkre, akiknél sajnos semmiféle tűzvédelmi szakképzettség vagy tűzvédelmi szakvizsga nem előírás. Ugyan semmi sem tiltja azt, hogy a felülvizsgálatokat, karbantartásokat a létesítményeknél sűrűbben végezzék, de tudjuk, ennek költségét nem feltétlenül vállalják a tulajdonosok, ha nincs rá jogszabályi kényszer.