MSZP: szét kell bontani a tűzoltó és polgári védelmi feladatköröket
A tűzoltókat nem rendőrnek, hanem saját szakmájuk követelményeinek megfelelően kell kiképezni és felruházni.
A teljes rendvédelmi állományra igaz megállapítás, hogy az ígért megbecsüléssel szemben nekik is csak a megalázó kiszolgáltatottság jut a Fidesz rendszerében. Ugyan a hosszú évek bérbefagyasztását követően végre megkezdődött az illetmények égetően szükséges rendezése, azonban „árukapcsolásként” az új szolgálati törvényekben a Fidesz számos kiszolgáltatottságot növelő módosítást is végrehajtott. A Fidesz kormányzását az állományt súlyosan sértő intézkedések és megalázó nyilatkozatok sora kíséri – közölte a Lánglovagok.hu érdeklődésére Harangozó Tamás (MSZP) országgyűlési képviselő.
Az MSZP szerint egy tisztességes állam megbecsüli azokat az embereket, akik esküben vállalták hazájuk és polgártársaik védelmét. Magyarország biztonságát csak egy elkötelezett, felkészült, motivált és megbecsült hivatásos állomány képes hatékonyan garantálni.
Az MSZP a kormányra kerülése esetében biztosítja a hivatásos állománynak járó megbecsülést. A hivatásos szolgálattal szükségszerűen együtt járó alapjog-korlátozásokat és munkajogi kötöttségeket méltányosan ellentételező juttatási rendszert alakítanak ki. Ésszerű keretek között visszaállítják a szolgálati nyugdíj jogintézményét, de a fegyveres szolgálat élethivatásának megbecsülésén keresztül abban tesszük érdekeltté az állomány tagjait, hogy minél tovább szolgálják a közösséget.
Anyagilag és erkölcsileg kárpótolják a méltatlanul meghurcolt szolgálati nyugdíjasokat. Visszaállítják nyugdíjas státuszukat, és megszüntetik a juttatásukat sújtó 15%-os levonást. A hivatásos állományúak érdekeit képviselő szakszervezeteket partnerként kezelik, visszaállítják megnyirbált jogosítványaikat. Helyreállítják a tűzvédelem és a polgári védelem szakmai rangját és működésük anyagi feltételeit.
Helyi közösségek közös ügye
Az MSZP szerint a tűzvédelem és polgári védelem területén korrigálni kell a túlcentralizált, túlbürokratizált katasztrófavédelmi szervezetrendszer kialakítása során okozott torzulásokat. Mindenekelőtt biztosítani kell, hogy a tűzvédelem ismét a helyi közösségek egyik legfontosabb közös ügye legyen. Vissza kell adni az önkéntes (ma már önkormányzati) tűzoltóságok működési területét, felül kell vizsgálni a torz finanszírozási rendszert.
Összességében is növelni kell az önkormányzati tűzoltóságok, és az önkéntes tűzoltó egyesületek támogatását. A katasztrófavédelem, az önkormányzatok és az önkéntes szervezetek között partneri viszonyt kell kialakítani. Működőképes szervezeti struktúrát kell létrehozni, melynek során csökkenteni kell a vezetői státuszokat, és növelni kell a beavatkozó állomány létszámát. A reagálóképesség fejlesztésre szorul, csakúgy mint a katasztrófavédelem országos információs rendszere.
Védelmi politika megújítása
A szervezet- és feladatrendszer felülvizsgálatakor érvényesíteni kell azt az Orbán-kormány által teljesen figyelmen kívül hagyott szervezési alapelvet, miszerint a katasztrófák elleni védekezés, a polgári védelem a honvédelem komplex rendszere egyik elemének tekintendő. Erre figyelemmel e terület modernizációját a tágabb értelemben vett védelmi politika megújításával összhangban kell megvalósítani. A jogalkalmazási tapasztalatok alapján újra kell gondolni a védelmi bizottságok szerepére, összetételére, vezetésére vonatkozó szabályozást.
Ismételten szét kell bontani a tűzoltó és polgári védelmi feladatköröket, és vissza kell állítani a polgári védelmi állománykategóriát. A hagyományoknak és a gyakorlati követelményeknek egyaránt megfelelő egyenruhát és korszerű, feladatellátáshoz szükséges képzést kell biztosítani az állománynak. A tűzoltókat és a polgári védelmi szakembereket nem rendőrnek, hanem saját szakmájuk követelményeinek megfelelően kell kiképezni és felruházni – közölte az április 8-i országgyűlési választások kapcsán Harangozó Tamás.