Cenzúra a katasztrófavédelem Facebook oldalán

Cenzúra a katasztrófavédelem Facebook oldalán

A katasztrófavédelem nem tűr, hanem tilt és eltitkol.

Igencsak meglepődött a Lánglovagok.hu főszerkesztője, amikor személyes profiljával azt tapasztalta, hogy a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság elnevezésű, kormányzati szervként kategorizált Facebook oldalon ez az üzenet fogadta:

„Ez a tartalom jelenleg nem érhető el. Ez általában olyankor fordul elő, amikor a tulajdonosa csak kisebb csoportnyi emberrel osztotta meg, megváltoztatta a láthatóságát, vagy törölték.”

Kis-Guczi Péter ezért kíváncsi lett, hányan jártak még így, ezért május 27-én a 2011. évi CXII. törvény alapján közérdekűadat-igényléssel fordult az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósághoz (OKF), kérte, küldjék meg részére, hogy az adatigénylés napján a közpénzből adminisztrált oldalon hány profil van letiltva.

Az OKF június 21-én a közérdekűadat-igénylést a 2011. évi CXII. törvény 26. §-ára hivatkozva elutasította. A jogorvoslati lehetőségekre nem tértek ki.

Panasz

Ezután Kis-Guczi Péter a közérdekűadat-igénylés elutasítása miatt a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnál (NAIH), a profiljának letiltása miatt az OKF-nél tett panaszt.

A főszerkesztő az OKF-nek kifejtette, hogy a Facebook oldaluk üzemeltetése közpénzből valósul meg, és azt a célt szolgája, hogy az emberek információhoz jussanak a katasztrófavédelem munkájáról, szükséges tudnivalókról. Leírta, hogy nincs tudomásom arról, hogy a közösségi oldal szabályait vagy a magyar jog szabályait megsértette volna, ami megalapozná, hogy korlátozzák a hozzáférését. Kérte, vizsgálják ki, ki és miért tiltotta ki a Facebook oldalról, a hozzáférését pedig állítsák vissza.

Irány a Belügyminisztérium

A panaszra az OKF július 19-én küldte meg a válaszát:

„A jóhírnévhez való jog a hivatásos katasztrófavédelmi szervet éppúgy megilleti, mint minden más jogi személyt, ami egyébiránt a jogi személy finanszírozási forrásától teljesen független polgári jogi tény. A mi álláspontunk szerint a katasztrófavédelem közösségi médiafelületein nem ad helyt olyan kommenteknek, amelyek alkalmasak lehetnek arra, hogy az állampolgárok szervezetbe vetett bizalmát minden alapot nélkülöző módon megingathassák.”

Kis-Guczi Péter ezt a választ nem fogadta el, és július 21-én az OKF ellen tett panaszt a Belügyminisztériumnál (BM).

Noha a BM-nek a panasz kivizsgálására 30 napja lett volna, ha meg úgy ítéli meg, hogy más eljárás hatálya alá tartozik, akkor a panaszos értesítésével együtt azonnal át kellett volna raknia a jogosult szervhez, csaknem két hónappal később, szeptember 19-én ezt reagálta:

„Tájékoztatom, hogy a levelében leírtakkal kapcsolatban nem áll módunkban segítségére lenni. Leveléből látható, hogy a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Igazgatási Főosztálya panaszát kivizsgálta. Ismételt panaszát megküldtem a hatáskörrel rendelkező szerv, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság részére.”

Hirtelen adatközlés

Az OKF szeptember 27-én a NAIH felszólítására a következőket közölte:

„A BM OKF hivatalos közösségimédia-felületein minden olyan profil tiltásra kerül, amely konkrét személyre vagy valamilyen társadalmi csoportra irányuló gyűlöletbeszéddel, vagy fenyegetéssel él a felületen. Tiltásra kerülnek a szexuális töltetű, vagy az erőszakot megjelenítő profilok is. A hamis vagy személyazonossággal visszaélő, kéretlen tartalmakat közvetítő profilok, a másik felhasználót több esetben becsületében sértő profilok szintén tiltásra kerülnek az oldalról. Ezek mellett a Katasztrófavédelem szervezete hitelességének valótlan tényekkel történő rombolása, a munkatársakat ért atrocitások, illetve az őket sértő kommentek is ilyen következményekkel járnak.

Jelen pillanatig a BM OKF egyetlen hivatalos Facebook oldalán (https://www.facebook.com/bmokf.hivatalos) 60 darab profil került tiltásra.”

Újabb válasz az OKF-től

A Belügyminisztériumban tett panasz hatására október 16-án újabb magyarázatot küldött az OKF a letiltásra a főszerkesztőnek:

„A Belügyminisztériumba Facebook letiltás tárgyában megküldött, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságra (a továbbiakban: BM OKF) áttett panasza kapcsán a 35000/4726-1/2024.ált. számon megküldött választ fenntartva tájékoztatom, a Facebook nem tiltja azt, hogy a profilok üzemeltetői saját moderációs alapelveket alkalmazzanak, amelyek alapján törölhetnek hozzászólásokat, felhasználókat, ha azok az üzemeltető által meghatározott alapelvekbe ütköznek.

Az Ön hozzászólásai a szervezet elismertségének, az állampolgároknak a szervezetbe vetett bizalmának gyengítésére irányultak, folyamatosan megkérdőjelezve közléseink tartalmát, valamint a szakterület munkatársainak hozzáértését. Mindemellett rendszeresen a hivatalos oldalunkat használta saját írásai, az Ön által üzemeltetett weboldal és szakdolgozata reklámozására.

A BM OKF a moderálással kizárólag a szervezet és a hiteles lakosságtájékoztatás érdekeit tartja szem előtt, törölve mindazokat a személyeket, kommenteket, hozzászólásokat, akik/amelyek ezen érdekét csorbítják. Az építő jellegű, kritikát kulturáltan megfogalmazó kommenteknek, hozzászólásoknak a minél hitelesebb tájékoztatás érdekében, ahogy eddig is, úgy a jövőben is helyt fogunk adni.”

Ugyan Kis-Guczi Péter nem túl sokat szólt hozzá az OKF Facebook oldalán, mert úgy gondolta, a gyakorta színvonaltalan posztok alatt még csak a nevének sincs helye, de óhatatlanul előfordult, hogy olykor a témába relevánsan illő, a Lánglovagok Egyesület hiánypótló kiadványára felhívja a figyelmet. Amikor már a Facebook hozzászólók is kiakadtak az OKF-es oldalon megjelenő tartalomra, megesett, hogy A katasztrófavédelem sajtókommunikációja, lakossági tájékoztatás című szakdolgozatának elérhetőségét megadta. Mint emlékezetes, ez volt az a szakdolgozat, amit Bakondi György egykori országos katasztrófavédelmi főigazgató még az internetről is töröltetni akart.

NAIH vizsgálata

Az adatvédelmi hivatalhoz benyújtott panasz vizsgálatának eredménye október 29-én érkezett meg. Ebben a NAIH megállapította a jogsértést mind a közérdekűadat-igénylés elutasítása, amit ráadásul határidőn túl tettek meg, mind amiatt, hogy a jogorvoslati lehetőségre nem tértek ki.

Rovat
Témakör