Gázos változások a tűzoltó készülékeknél
Kimondottan a kazán miatt már nem kell tűzoltó készülék, de a gázmérőknél kiterjesztették a készenlétben tartási kötelezettséget.
A gáz csatlakozóvezetékekre, a felhasználói berendezésekre, a telephelyi vezetékekre vonatkozó műszaki biztonsági előírásokról és az ezekkel összefüggő hatósági feladatokról szóló 11/2013. (III. 21.) NGM rendeletet március 14-én váltotta a 3/2020. (I. 13.) ITM rendelet. A tűzoltó készülékek vonatkozásában a 11/2013. (III. 21.) NGM rendelet jogalkotási hibájáról korábban beszámoltunk. Az új jogszabály most egy új helyzetet eredményezett.
A kazán már nem ok a tűzoltó készülékre
Az 11/2013. (III. 21.) NGM rendeletet 1. melléklet 4.2.6.7. pontjában még előírták a tűzoltó készüléket a helyiség légterétől független égési levegő ellátású és égéstermék-elvezetésű, „C” típusú 140 kW alatti egység-hőterhelésű vagy 1400 kW alatti együttes hőterhelésű gázfogyasztó készülékeknél. A 11/2013. (III. 21.) NGM rendeletben erre vonatkozó kötelezettség nincs.
A Lánglovagok Egyesület az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósághoz (OKF) fordult, hogy a lakóépületek kazánházában bármilyen más jogszabály alapján kötelező-e a továbbiakban a tűzoltó készülék készenlétben tartása. Az OKF válasza szerint egy lakóházban a kazánház a lakófunkcióhoz kapcsolódik, így az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet 204. § (4) bekezdése alapján nincs kötelezettség tűzoltó készülék készenlétben tartására.
Tűzoltó készülék a mérőhelyiségben
A 11/2013. (III. 21.) NGM rendeletben a 100 m3/h-nál nagyobb névleges térfogatáramú membrános (lemezházas) gázmérők esetében volt előírás a tűzoltó készülék. A 3/2020. (I. 13.) ITM rendeletnél már mindegy, hogy milyen típus a gázmérő, mindegyikhez szükséges tűzoltó készülék, ha külön mérőhelyiségben van.
A jogszabály így fogalmaz: „A külön mérőhelyiség bejáratánál figyelmeztető táblát kell elhelyezni, és 1 db 55A, 233B, C oltási teljesítményű tűzoltó készüléket kell a mérőhelyiség bejáratához közel, jól látható és hozzáférhető helyen falhoz rögzített állapotban készenlétben tartani.”
Az, hogy mire kell figyelmeztetni egy olyan helyiségben, ahol nincs robbanásveszély, nincs robbanásveszélyes anyag tárolása, a jogszabályból nem derül ki, és az OKF sem reagált erre a kérdésre. Az előző rendeletben jogalkotási hiba folytán még úgy volt, hogy a tűzveszélyességi osztályt jelölő figyelmeztető táblát kell elhelyezni.
A Lánglovagok Egyesület szerint sokkal egyértelműbb és életszerűbb lenne a mostani szabályozás, ha a bejáraton helyiség rendeltetésére utaló felirat (pl.: gázfogadó, gázmérő) elhelyezését követelnék meg.