Balul sült el a belügyi SMS
A szakmailag több szempontból is megkérdőjelezhető SMS küldésével a Belügyminisztérium a közvélemény előtt nevetségessé tette magát.
„Segìtünk! Ne hagyja el a gépjàrmüvét! Ha elfogy az üzemanyaga, üljön àt màsik gépjàrmübe!” – szólt a Belügyminisztérium által küldött SMS, elvileg azoknak az autósoknak, akik már több mint egy fél napja rekedtek az M1-es autópályán.
A veszélyhelyzeti kommunikáció ezen formája, illetőleg ezen megvalósítása több szempontból is megkérdőjelezhető. A kezdés jó, mert megnyugtató, tudatni kell az emberekkel, hogy érkezik a segítség. A tanács már nem annyira, mert sokkal kézenfekvőbb az egymás közelében tartózkodóknak összefogni, nem minden autót fűteni, spórolni az üzemanyaggal.
Az SMS nagyon késett. A szolgáltatók március 16-án délben kezdték el kiküldeni, ekkor már az autópályán legalább 14 órája veszteglő emberek. Az üzenetet volt aki este 9 óra után kapta meg. A kiküldés – szándékos – hosszú ideje nem véletlen. A SMS tömeges küldése ugyanis lebénítja a hálózatot, ezt Karácsony és Szilveszter tájékán nem egyszer tapasztaltuk már. Ráadásul – a belügyminiszter állítása szerint – mindenkinek címezték, ami a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság február végi adatai szerint 11 536 004 aktív SIM kártyát jelenthetett (ebből levonandó a Telenorhoz tartozó kártyák, mert a szolgáltató megtagadta a kérést). Így azokon túl, akik a dugóban álltak, volt egyáltalán térerejük vagy még nem merült le a telefonjuk, a külföldön tartózkodók és az éppen szolgálatban lévő tűzoltók is kaptak a jó tanácsból.
Technikailag ugyan megoldható lett volna, hogy csak az M1-es környékén tartózkodók kapjanak az üzenetből, de a cellainformációk tömeges lekérése koránt sem egyszerű és gyors művelet, ráadásul nem csak ezen a környéken akadtak a hóban autósok.
Lakossági tájékoztatásra sokkal inkább a Cell Broadcast Service (CBS) alkalmas, amelynek kezdeti formáját a Telenornál alkalmazzák a tartózkodás helyének (településnév) kiírására. A mostani tapasztalatok után az illetékeseknek sürgősen intézkedniük kell, hogy az állam és a mobilszolgáltatók összefogásával mihamarabb alkalmazható legyen a cellainformációs üzenet.
Addig is néhány fotó a Facebookról, mely jól mutatja az emberek véleményét a Belügyminisztérium SMS-éről.