Félretájékoztatott a szabadtéri égetésről a katasztrófavédelem
Az új Országos Tűzvédelmi Szabályzatra hivatkozva tévesztették meg az önkormányzatokat és a lakosságot.
Több Pest megyei önkormányzatnál igencsak felhúzták az illetékesek a szemöldöküket, miután a Váci Katasztrófavédelmi Kirendeltség a polgármestereket egy március 5-i keltezésű levéllel arról tájékoztatta, hogy a hatályba lépett új Országos Tűzvédelmi Szabályzat (OTSZ) értelmében „TILOS a lábon álló növényzet, tarló, növénytermesztéssel összefüggésben és a belterületi ingatlanok használata során keletkezett hulladék szabadtéri égetése, továbbá az ingatlan tulajdonosa, használója köteles a területet éghető hulladékoktól, száraz növényzettől mentesen tartani”.
Csakhogy a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény 48. § (4) bekezdése szerint a települési önkormányzat képviselő-testületének hatáskörébe tartozik az avar és kerti hulladék égetésére vonatkozó szabályok rendelettel történő megállapítása. Az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet 225. § (1) bekezdése így szól: „Ha jogszabály másként nem rendelkezik, a lábon álló növényzet, tarló, növénytermesztéssel összefüggésben és a belterületi ingatlanok használata során keletkezett hulladék szabadtéri égetése tilos.” Ugyanezen paragrafus (3) bekezdésében ez olvasható: „Ha jogszabály másként nem rendelkezik, az ingatlan tulajdonosa, használója köteles a területet éghető hulladéktól és további hasznosításra nem kerülő száraz növényzettől mentesen tartani.”
Mivel az önkormányzati rendelet is jogszabálynak minősül, ezért törvényi felhatalmazás alapján, a belügyminiszteri rendelettel megállapított OTSZ-szel összhangban az önkormányzatok továbbra is rendeletben szabályozhatják az avar és kerti hulladék égetését. Ahol viszont ilyen rendelet nincs, ott az OTSZ tiltása az irányadó.
A Lánglovagok.hu érdeklődésére sem az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF), sem a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság nem adott magyarázatott a félretájékoztatás okáról. Hajdu Márton, az OKF szóvivője azt viszont megerősítette, belterületen csak abban az esetben lehet növényi hulladékot égetni, ha azt önkormányzati rendelet megengedi.
A katasztrófavédelem nem csak az önkormányzatoknál, hanem a lakosság körében is okozott némi zavart. A belterületi ingatlanok esetében a teljes tiltás két internetes váci újságban is olvasható volt, az egyik nyilatkozat a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivőjétől, a másik magától a váci tűzoltóparancsnoktól származott.
A Váci Katasztrófavédelmi Kirendeltségnek március 1-jétől van új vezetője, miután az addigi kirendeltségvezetőt a szentendrei tűzoltólaktanyában történt lövöldözés után a megyei katasztrófavédelmi igazgató leváltotta. Március első napjától Vácon ugyancsak új a tűzoltóparancsnok.
Tisztázták a szabályokat
Solymosi Heléna, a Szentendrei Közös Önkormányzati Hivatal kommunikációs vezetője a Lánglovagok.hu érdeklődésére közölte: március 10-én hivatalos látogatást tett a polgármesternél Branyiczki Márk megyei katasztrófavédelmi igazgató és Kiszelák Ferenc kirendeltségvezető, így volt alkalmuk tisztázni a felmerült kérdéseket.
Szegner Anett, a Váci Polgármesteri Hivatal környezetvédelmi referense ugyancsak elmondta, hogy a Váci Katasztrófavédelmi Kirendeltség munkatársának szóbeli tájékoztatása szerint az önkormányzati rendeletekben meghatározott napokon továbbra is lehet égetni belterületen.
Március 9-én az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és több katasztrófavédelmi igazgatóságok honlapján is megjelent a jogszabályilag helyes tájékoztatás a szabadtéri égetés új szabályairól.