Előre szaladt a Nemzeti Közszolgálati Egyetem

Előre szaladt a Nemzeti Közszolgálati Egyetem

Olyan szakirányú továbbképzést indítottak, amely munkakört jelenleg jogszabály nem ismer, bár nagy szükség lenne rá.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) és az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetség (ÉVOSZ) együttműködésében tűzvédelmi felelős műszaki vezető és műszaki ellenőr szakirányú továbbképzési szak indult februárban az egyetemen. A képzési tájékoztató szerint ezt a tevékenységet a 2023. évi C. törvény és a 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet szabályozzák, amely munkakörök elsődlegesen az építésgazdaságban kiemelt jelentőségűek a tűzvédelmi követelmények érvényesítése szempontjából.

Valami nem stimmel

Csakhogy a hivatkozott jogszabályok ilyen munkakört nem ismernek, a 9/2015. (III. 25.) BM rendeletben pedig nyoma sincs annak, hogy legalább tűzvédelmi végzettséget adna ez a képzés.

A Lánglovagok.hu megkeresésére az NKE Kommunikációs és Program Igazgatósága csupán ezt válaszolta:

„A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kar Katasztrófavédelmi Intézetében 2025 februárjában indult tűzvédelmi felelős műszaki vezető és műszaki ellenőr szakirányú továbbképzési szak harmincnégy hallgató részvételével. A két féléves képzés célja olyan korszerű műszaki, jogi és tűzvédelmi szakmai ismeretekkel rendelkező szakemberek képzése, akik komplex módon képesek a tűzvédelmi felelős műszaki vezetői és műszaki ellenőri szakmai feladatok ellátására. A záróvizsga követelményeinek teljesítését követően a hallgatók szakképzettséget igazoló oklevelet kapnak.

A záróvizsgát követően kiadott oklevél olyan kompetenciák megszerzését igazolja, amelyek biztosítják, hogy a kivitelezés fázisában a tűzvédelmi követelmények érvényre juttatása és dokumentálása a végzett szakember közreműködésével maradéktalanul megvalósuljon.”

A Lánglovagok tűzvédelmi tudásbázis szerette volna megtudni a Belügyminisztériumtól, hogy mit szólnak ehhez a képzéshez, amely tűzvédelmi szakképzettséget nem ad, a 266/2013. (VII. 11.) Korm. rendelet szerint építési műszaki ellenőr és felelős műszaki vezető munkakör betöltésére nem alkalmas, esetleg terveznek-e jogszabály-módosítást ennek orvoslására, de a már ismert információkon túl csak ennyit válaszoltak: „A szakirányú továbbképzési szak létesítése nem indokolja, és nem teszi szükségessé a 9/2015. (III. 25.) BM rendelet módosítását.”

Önmagában tényleg nem jó semmire

Az Építési és Közlekedési Minisztérium Sajtóirodája viszont már érdemi válasszal szolgált a megkeresésünkre:

„A Nemzeti Közszolgálati Egyetem tűzvédelmi felelős műszaki vezető és műszaki ellenőr szakirányú továbbképzése által biztosított tudásra az építőiparnak szüksége van. A végzett szakemberekre, a megszerzett tudásra a műszaki vezetői, a műszaki ellenőri, tervellenőrzési feladatoknál van szükség, így a képzés valós piaci igényre épít és versenyképes, értékes tudást biztosít.

Fontos azonban megjegyezni, hogy a jelenlegi jogszabályi környezetben az NKE tűzvédelmi továbbképzése azonnal hasznosítható tudást csak a már megfelelő alapképzéssel és jogosultsággal rendelkező, felelős műszaki vezetők és műszaki ellenőrök számára jelent, hiszen ők további szakképzés nélkül, a már meglévő képesítésükkel együtt hasznosíthatják a továbbképzésen megszerzett szaktudást. Építési műszaki vezetői vagy ellenőrzési tevékenységre nem jogosító alapképzés birtokában ez a továbbképzés önmagában – jogszabályban meghatározott további, műszaki vezetői és/vagy ellenőri képesítés hiányában – nem teremt lehetőséget tűzvédelmi vezetői és ellenőrzési tevékenység folytatására. Ennek megfelelően a tűzvédelmi vezetői és ellenőrzési tevékenység jelenleg valóban nem értelmezhető önálló szakmaként.”

Mit hoz a jövő?

Nádor András, az ÉVOSZ Tűzvédelmi Tagozatának társelnöke a Lánglovagok.hu-nak a témában kifejtette:

„Az ÉVOSZ Tűzvédelmi Tagozata 2018-ban történt megalakításától kezdve legfőbb céljának a magyar tűzmegelőzés, tűzvédelmi tervezés jogi, eljárási, képzési és minőségbiztosítási környezetének modernizálását tekinti. Célunk, hogy a tűzvédelmi tervezői szakág a többi építészeti-tervezési szakággal azonos feltételek mellett végezhesse a feladatait és a lehető legjobb minőségben és legnagyobb mértékben támogathassa a magyar építésgazdaság versenyképes működését a tervezés, a kivitelezés és az üzemeltetés fázisaiban egyaránt. Ezen az úton haladva az elmúlt több, mint hat év során számos olyan eredményt értünk el, amelyekre joggal lehetünk büszkék, de az NKE FMV/ME képzése véleményünk szerint jelentőségében ezek közül is kiemelkedik.

Ez a felsőfokú szakképzés az elő olyan, amelyet az ÉVOSZ, a tűzvédelem meghatározó piacának képviselőjeként kezdeményezett, meghatározó módon támogatott a képzési módszerek és a tananyag létrehozásában és meghatározó módon támogat a képzés során. Mind a képzési mód, mind a tananyag Magyarországon teljesen újszerű elvek alapján, a piaci igényeket szem előtt tartva, a legújabb ismeretek felhasználásával került kialakításra. A képzést megkezdő 36 hallgató által megfogalmazott pozitív visszajelzések egyelőre igazolják elképzeléseink helyességét.

A képzés akkreditált felsőfokú szakképzés, amely felsőfokú „Tűzvédelmi Felelős Műszaki Vezető, Műszaki Ellenőr” oklevelet, képesítést, kompetenciát ad a két félévet sikeresen teljesítő és a szakdolgozatukat sikeresen megvédő hallgatóknak.

Már a képzés elindítását megelőzően elkezdődött az egyeztetés az Építési- és Közlekedési Minisztérium illetékes államtitkárságával a jogi környezet szükséges átalakításáról. Álláspontunk szerint a tűzvédelmi tervezési szakágra vonatkozó szabályozásnak semmiben nem szabad eltérnie a társszakágakétól (statikus, villamos, gépész…) ezért kezdeményeztük a 266/2013 (VII. 11.) Kormányrendelet módosítását, kiegészítését a tűzvédelmi jogosultságokkal. Az egyeztetések az ÉKM és a BM között folynak és megvan minden alapunk arra, hogy mire az első képzés hallgatói végeznek, a kamarai feltételeket teljesítők megkaphassák a tűzvédelmi FMV/ME jogosultságot.

A jogosultság létrehozását szükséges feltételnek tekintjük, de a képzés lényege, hogy az építtető, építő és üzemeltető vállalkozásoknak lehetőségük legyen megfelelő kompetenciákkal rendelkező szakembereket megbízni a tűzvédelmi feladatok elvárt minőségének biztosításához.”

CATEGORIES
TAGS