Terrorelhárítási gyakorlat a metróban
Olyan életszerűre sikeredett a terrorelhárítók és a tűzoltók közös gyakorlata Budapesten, hogy többen füstmérgezést szenvedtek.
Csatatérré változott augusztus 27-re virradó éjszaka a Battyhány téri metróállomás Budapesten. A mentők és a tűzoltók bevonásával a Terrorelhárítási Központ (TEK), a Budapesti Rendőr-főkapitányság és a Készenléti Rendőrség gyakorlatozott.
A feltételezés szerint egy férfi magára hagyott egy csomagot a metróállomáson, s miután a BKV-soknak gyanússá vált, a kijáratnál lelőtt egy embert, és a kiérkező rendőrjárőrrel is tűzharcba keveredett. A TEK kommandósai rövid úton ártalmatlanították a férfit, de időközben a mélyben felrobbant a bomba, így a tűzoltók riasztása is szükségessé vált.
A statiszták nagy részét önkéntes tűzoltók és polgárőrök adták, akik teljesen életszerűen adták elő a sérülésüknek megfelelő helyzetet. Őket a Magyar Vöröskereszt baleseti szimulációval foglalkozó csoportja, a Magyar Imitációs Társaság tagjai „sminkelték” ki, akikből sokan maguk is részt vettek sérültként a gyakorlaton. Leszakadt láb, magatehetetlen, a földön szanaszét fekvő emberek, és minden csupa vér. Egy utas a metró alá eset, az ő mentése külön feladat elé állította a tűzoltókat.
A tűzoltógyakorlatokon az egészségre ártalmatlan diszkófüstöt szoktak alkalmazni. Most azonban füstgránátot is bevettek, amitől a zárt térben mind a „sérültek”, mind a sajtó képviselői közül többen rosszul lettek.
A többek számára erős köhögéssel és a torok égető érzésével véget érő gyakorlatot megtekintette Bakondi György tű. altábornagy, katasztrófavédelmi főigazgató, Hatala József r. altábornagy, országos rendőrfőkapitány, Hajdu János r. dandártábornok, a Terrorelhárítási Központ vezetője, valamint Dr. Mártai István, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója.