Külföldi fotókkal illusztrál a katasztrófavédelem

Engedély nélkül használt jogdíjas fotók találhatók a katasztrófavédelmi honlapokon.

Úgy tűnik, hóban, tűzben, de még füstölgő gyárkéményben is hiányt szenved Magyarország, s hogy tudják a magyar emberek, miről van szó, a katasztrófavédelem külföldi oldalakról leszedett fotókat használ ezek bemutatására a honlapján. Csakhogy azzal már nincsenek tisztában, hogy a jogtulajdonos engedélye nélkül ez nem feltétlenül lehetséges.

Hajdu Márton, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője szerint minden rendben van. A Lánglovagok.hu tűzoltóportál érdeklődésére azt írta, abban az esetben, ha olyan felvétel szerepel a szervezet a honlapján, amelyet nem a katasztrófavédelem állományának tagja készített – a szabad felhasználás esetét kivéve -, a szerzői jogi előírásokra tekintettel beszerzik a készítő jóváhagyását. Illusztrációk szerepeltetése a kép eredeti helyének és készítőjének szerepeltetésével lehetséges, ha a kép nem jogdíjas termék. A katasztrófavédelem webes felületein jogdíjas felvételeket, képeket nem szerepeltet.

Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság honlapjának címlapja egy kaliforniai erdőtűzzel

Ennek ellenére a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság honlapjának címlapján a szabadtéri tüzek megelőzéséről szóló írásukat Raymond Gehman jogdíjas képével illusztrálják, amely egy kaliforniai erdőtűznél készült. A fotóra a natgeocreative.com oldalon bukkantunk. A National Geographic Creative a megkeresésünkre közölte: fényképeik térítés ellenében használhatók, a felhasználási területtől függően egy felvétel ára 100 amerikai dollárnál kezdődik.

Ha Hajdu Márton igazgat mondott, miszerint jogdíjas felvételeket nem használnak, akkor ezért a felvételért nem fizettek, egyszerűen csak felhasználták, engedély és forrásmegjelölés nélkül. És a katasztrófavédelem honlapjait elnézve számos olyan forrásmegjelölés nélküli fotó található még, amely egyértelműen külföldi oldalról származik, jogdíjas vagy tisztázatlan az eredete.

Tavaly például a Hajdú-Bihar Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság használt az 123rf.com oldalon megvásárolható felvételt. Egy tűzesetről szóló közleményüket Kacper Kida lengyel fotós alkotásával illusztrálták. A jogtalan felhasználást egyértelműen mutatta, hogy a képen megtalálható volt az 123rf.com vízjele. Azóta ezt a képet az igazgatóság már eltávolította a honlapjáról.

A katasztrófavédelem az elmúlt években attól sem riadt vissza, hogy a Lánglovagok.hu-n megjelent fotókat használja engedély nélkül. Így tett a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság egy rendezvény és a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Katasztrófavédelmi egy háztűz esetében. Utóbbi a fotón lévő www.langlovagok.hu felirat miatt bukott meg. Pedig szívesen a rendelkezésükre bocsátottuk volna ingyenesen a képeket, nem szégyen kérni.

Az interneten amúgy számtalan olyan oldal található, ahol térítésmentesen illusztrációs fotókhoz lehet jutni. Ezek felhasználásának is megvannak a maga szabályai. A katasztrófavédelemnél azonban nagyon úgy tűnik, nincsenek tisztában a szerzői joggal. Ráadásul feleslegesen égetik magukat, hiszen a tűzoltók rendszeresen fotóznak káreseteknél,  a honlapokat szerkesztő szóvivők nincsenek rákényszerülve külföldi oldalakról leszedett felvételekre. Az sem hagyható figyelmen kívül – ahogy a Tűzoltószóvivők kézikönyve is taglalta -, hogy egy káresetet tilos más káreset fotójával illusztrálni.

Mindeközben az adófizetők pénzéből fenntartott Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és megyei katasztrófavédelmi igazgatóságok nagyon szigorú feltételeket szabnak az oldalukon található veszélyhelyzeti tájékoztatások, fotók további felhasználásának: „A honlap tartalma – eltérő megjelölés hiányában – a tartalomszolgáltató szellemi alkotása, amely így csak a vonatkozó törvényi korlátok között használható fel. […] A honlap eredeti tartalma, illetve oldalainak bármilyen alkotóeleme (szöveg, kép, hang, videó, animáció, stb.) csak a tartalomszolgáltató előzetes írásbeli engedélyével használható fel.”

Rovat
Témakör