Sajtókommunikáció a katasztrófavédelemnél
A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen készült szakdolgozat részletesen elemzi a katasztrófavédelem kommunikációját, és egy több mint ezer ember megkérdezésével készült felmérés eredményeit is közli.
„A balesetekről, tűzesetekről, egyéb veszélyhelyzetekről való tájékoztatás nem csupán lehetőség, hanem kötelezettség a katasztrófavédelem részére. A média közvetítő szerepe megkérdőjelezhetetlen, bár a technika fejlődése, az internet elterjedése miatt már nem beszélhetünk tisztán sajtókommunikációról, az információknak nem kapuőrzői az újságírók; mind a hivatalos szervek, mind egyszerű magánszemélyek képesek arra, hogy saját eszközeikkel, a klasszikus sajtó kihagyásával – akár tömegekhez – juttassanak el információt. Ezzel még nagyobb felelősség hárul a katasztrófák, tűzesetek, balesetek elhárításában, megelőzésében részt vevő szervezetekre, hiszen gyorsan, pontosan, hitelesen szükséges tájékoztatást adniuk, szinte versenyre kelve a szemtanúk interneten terjedő beszámolóival, amelyek pontatlansága, szakszerűtlensége további veszélyhelyzeteket teremthetnek.” – így kezdődik Kis-Guczi Péter szakdolgozata, melyet a Nemzeti Közszolgálati Egyetem védelmi igazgatás szak katasztrófavédelmi szakirányán folytatott tanulmányainak lezárásaként készített.
Kis-Guczi Péter – aki a Lánglovagok.hu tűzoltóportál főszerkesztője – górcső alá vette a katasztrófavédelem kommunikációjának jogszabályi hátterét és gyakorlati megvalósulását egyaránt. Külön esettanulmány foglalkozik a márciusi hófúvásnál a katasztrófavédelem tájékoztató munkájáról, kitérve a Belügyminisztérium elhíresült SMS-ére. A szakdolgozat egy több mint ezer ember – köztük tűzoltók és civilek – megkérdezésével készült kutatás eredményeit, illetőleg a sajtó több munkatársának véleményét, gyakorlati tapasztalatait is közli, miközben számos problémára rávilágít, és javaslatot tesz ezek korrigálására.
Oravecz István ny. pv. vezérőnagy, a szakdolgozat bírálója szerint a szakirodalom széleskörű felhasználásával készült, önálló következtetéseket tartalmazó dolgozatról van szó, amely erősen koncentrál a jelenlegi gyakorlat hibáinak bemutatására, kevésbé hivatkozik a pozitívumokra. Úgy véli, a szakdolgozaton végigvonul a tűzoltó centrikusság, és érződik benne némi „sértettség” is, amikor a szerző a „katasztrófavédelem tűzoltó egysége” kifejezés használatát nehezményezi. Oravecz István véleménye szerint a dolgozat tartalma figyelemfelkeltő, és jól hasznosítható a mentésszervezési tevékenységben.
Kis-Guczi Péter korábban a Pázmány Péter Katolikus Egyetem kommunikáció szakán is foglalkozott a témával. A 2007-es szakdolgozata „A tűzoltóság és a katasztrófavédelem külső kommunikációja” címet viseli. Akkori javaslatainak egy része mára már meg is valósult.